
Deltagande lärare i projektet är (från vänster på bilden) Daniela Rasel, Åsa Bergholm (KSH), Pauli Seppälä (KBG) och Kerstin Mikus. FOTO: Benjamin Lundin
Karis-Billnäs gymnasium och Karis svenska högstadium samarbetar kring ett nytt tyskt språkprojekt tillsammans med Gymnasium Horkesgath från Krefeld.
Tjugo elever och studerande är på besök i Karis och Raseborg den här veckan. Som värdar för gästerna fungerar elever från tillvalsgruppen i tyska i åk 8 och nybörjarstuderande från gymnasiet.
De tyskspråkiga ungdomarna har deltagit i undervisningen i respektive skola och på fritiden bekantat sig med vår stad. I Ekenäs testade de bl.a. på vinterbad och bastu, i Billnäs blev det chokladtasting och i Karis skrinning och handbollsmatch.
I dag, torsdagen, utforskar vi Helsingfors tillsammans.
Projektet “School as a happy place” har fått en lysande start och ungdomarna från Karis ser mycket fram emot att få göra ett svarsbesök till Krefeld i höst.
TEXT: Åsa Bergholm


Information in English