Konnichiwa! En grupp japanska journalister bekantade sig med vardagen i Karis-Billnäs gymnasium den 9 april. Här fick de följa med undervisningen i engelska och lång matematik.
Att det i Karis-Billnäs gymnasium oftast är fler flickor än pojkar som väljer lång matematik fascinerade besökarna från Japan, där matematik är ett ämne som få flickor i regel väljer att studera.
Också den avgiftsfria utbildningen på andra stadiet väckte förundran. Imponerade flämtningar hördes när rektor Esbjörn Hägerstedt berättade om hur varje studerande får en egen bärbar dator när de börjar skolan, och hur allt från skoltransporten till litteraturen är gratis.
Att skolan dessutom har en hel vägg dedikerad till bana 1-1 från Super Mario Bros. – ett spel som hör till det moderna japanska kulturarvet – väckte uppskattning.
Besöket organiserades av Raseborgs stad och de japanska gästerna besökte även daghemmet Karusellen och Nylands brigad.